Dziewczyna z nagietkowym szalem, który splata życia

Tytuł: Dziewczyna z nagietkowym szalem
Autor: Susan Meissner
Wydawnictwo: Kobiece
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 368
Tłumaczenie: Karolina Łachmacka

“Co było gorsze? Opłakiwanie utraty czegoś bez świadomości, że nigdy się tego nie miało? A może rozpacz po stracie tego, co myślało się, że się ma, a co nigdy do nas nie należało??

Dziewczyna z nagietkowym szalem to cudowna opowieść o walce dwóch kobiet z tęsknotą i poczuciem winy. To powieść pisana dwutorowo – w przeszłości oraz teraźniejszości, a wszystko splata zagadkowy żółty szal nakrapiany nagietkami.
Susan Meissner to amerykańska pisarka znana już z kilku tytułów.  Jej powieść “Fall Fall of Marigolds” wisiała w Top 10 na liście “Women’s Fiction”  w 2014 r . Ja jednak poznałam ją dopiero dzięki tej ciepłej powieści.

Mamy rok 2011. Taryn Michaels pracuje w malutkim sklepie z materiałami. Wychowuje samotnie córkę. Pewnego popołudnia przeszłość dogania ją dzięki zdjęciu w gazecie. Przedstawia ją samą w dniu 11 września 2001 roku. Do twarzy przyłożony ma szal z nagietkowym wzorem, chroniąc się przed pyłem upadającej wieży WTC. To on wtedy uratował jej życie, ale także mężczyzna stojący obok. Co stało się wtedy z szalem, dzięki któremu uniknęła tragedii. Co zmieni jeden telefon i czy bohaterka zdecyduje się wyjawić córce prawdę o jej ojcu? Równocześnie poznajemy Clarę Woods ? pielęgniarkę, która przeżyła pożar w szwalni Triangle Shirtwaist  w roku 1911. Ta tragedia sprawia, że zamyka się w swoim cierpieniu i całkowicie oddaje się pracy w szpitalu na wyspie Ellis. Nie opuszczając wyspy stara się odpokutować za to co stało się 25 marca, że nie potrafiła pomóc osobom uciekającym przed pożarem rzucając się z okien. Co w jej życiu zmieni Andrew noszący na szyi żółty szal nakrapiany nagietkami? Jaką tajemnice przyjdzie jej dzierżyć i jak tęsknota za czymś czego się nie miało niszczy chęć życia.

?Szczęście to jest coś takiego, co sprawia, że czujesz się, jakbyś mógł przenosić góry. I nie jest nim zdecydowanie desperackie pragnienie pozostania na wieczność pomiędzy dniem wczorajszym a jutrzejszym.?

Obie te tragedie dzieli prawie 100 lat. Te dwie kobiety, żyją w innych epokach, a łączy je tak wiele. Historie przedstawione w ksiązkce sa fikcja literacką, opierają się jednak na dwóch autentycznych wydarzeniach. 25 marca 1911 roku 146 osób, głownie młodych imigrantek z rodzin żydowskich i włoskich, zginęło w pożarze nowojorskiej szwalni Triangle Shirtwaist Factory. Pożar, który trwał niespełna pół godziny, był największą katastrofą Nowego Jorku przed mającymi miejsce 90 lat później wydarzeniami 11 września 2001 roku, gdzie życie straciło 2749 osób. Większość z nas pamięta te wstrząsające obrazy pokazywane nam wtedy w telewizji. Z zapartym tchem oglądaliśmy wydarzenia z Nowego Jorku. Obie te tragedie – pożar oraz zamach terrorystyczny – to ogromne tragedie, które poruszają już samym ogromem cierpienia i straty.

Kiedy odkładałam książkę w duszy miałam ogromną pustkę. Nie potrafiłam się od niej oderwać kiedy już przebrnęłam przez pierwszy rozdział. Bardzo wciągnęła mnie historia Clary, dziejąca się przeszłości. Mimo opisywaniu codzienności pierwszego w stanach szpitala publicznego, nie czujemy się znudzeni. Cały czas staramy się zrozumieć stratę pielęgniarki i czekamy na płomyk nadziei, który wyrwie ją z letargu pomiędzy wczoraj a jutrem. Czytając opisy tragedii w obu przypadkach mialam ściśnięte gardło i zaszklone oczy. Bardzo plastyczny styl autorki sprawia, że nie potrafimy oderwać się od akcji dopóki nie przewrócimy ostatniej strony. Taryn wprowadza w książkę wiele barw, postrzega świat kolorami – Clara, mimo zranionego serca, nie potrafi odmówić go innym Nie ukrywam, że lektura była dla mnie wyjątkowym przeżyciem i wspaniałym doświadczeniem.


Ocena 10/10
Dziewczyna z nagietkowym szalem to pozycja, która pokazuje nam jaką leczniczą moc posiada czas oraz nowa miłość. Dwie kobiety, dzielące je 100 lat, a jednak przeżycia i doświadczenia pozostają te same. Nie tylko szal splata ze sobą te dwie historię. Przeznaczenie jest nieuniknione i wszystko dzieje się z jakiejś konkretnej przyczyny. Polecam wam ta pozycje całym swoim sercem. Zarezerwujcie sobie czas, ponieważ nie oderwiecie się od niej aż do ostatniej strony!

 

Za możliwość przeżycia tych pięknych historii dziękuję Wydawnictwu Kobiece!

 

(Visited 47 times, 1 visits today)
Share